Nyheter

Og så kom Scania hjem på strøm

Det har tatt sin tid for Scania å komme skikkelig i gang med elbusser, men kanskje kan en skikkelig ordre fra sin egen hjemtrakt få fart på sakene. Selskapet skal levere ikke mindre enn 91 batterielektriske busser til VR Sverige. Og bussene skal altså gå i Södertälje-området hvor også Scanias hovedkontor ligger..

Det er snakk om 91 busser fordelt på 32 toakslede og 59 treakslede Scania Fencer F1. De bygges på Scanias elbuss-chassis med lavetre-løsning, og karosseriene kommer fra Scanias kinesiske samarbeidspartner Higer. Batterikapasiteten på begge typene er på 445 kWh. VR Sverige skal ha trafikkstart for bussene i juni 2027.

I handelen er det lagt stor vekt på at chassisene er utviklet i Europa og at batteriene monteres i Scanias egen fabrikk i Södertälje. Ordren er den desidert største Scania har fått på batterielektriske busser i Sverige.

41 batterielektriske Scania Fencer settes i drift i Vestfold 1. juli. De har noe større batterikapasitet, 520 kWh, og elmotor på 230 kW. Det er ikke sagt noe om motorstyrke på bussene som skal leveres til Södertälje.

Halvdan Korsmo

Halvdan Korsmo har vært fagpresse-journalist siden 1970-tallet. Han har vært journalist og redaktør i flere anerkjente norske tidsskrifter. Han har tidligere vært norsk representant i juryene for International Truck of the Year og International Bus & Coach of the Year. Han er nå freelance-journalist i flere fagtidsskrifter, blant annet Buss Magasinet.