Alle artiklerNyheter

Mange elbusser fra Irizar til Polen

Den spanske bussprodusenten Irizar har ligget noe av skyggen av de større europeiske produsentene når det gjelder elektriske busser. Nå ypper selskapet seg i Polen, «hjemlandet» til en av hovedkonkurrentene, Solaris.

I alt er det snakk om 80 busser til fem forskjellige byer.

Blant disse er storbyene Warszawa og Krakow. I førstnevnte er det snakk om ti elektriske 10-metersbusser for levering sent i 2026. Det spesielle med disse er at de skal ha solcellepaneler for økt rekkevidde. Det ligger også inne en opsjon på ytterligere ti busser.

I Krakow er det snakk om 22 nye 12-meters elbusser. De skal i trafikk rundt midten av 2026. Her går det også noen Irizar-busser fra tidligere.

Så har vi Bielko-Biala. Her er det snakk om 12 12-metersbusser som skal leveres første halvår neste år.

Den største ordren til Irizar kommer fra Katowice. Her er det snakk om 31 elektriske busser, fordelt på 16 leddbusser og 15 12-metersbusser. Disse bussene skal også serve flere mindre byer rundt Katowice.

Til slutt er det snakk om fem 10-metersbusser til Nowy Sacz, og de skal leveres allerede i første kvartal neste år.

Halvdan Korsmo

Halvdan Korsmo har vært fagpresse-journalist siden 1970-tallet. Han har vært journalist og redaktør i flere anerkjente norske tidsskrifter. Han har tidligere vært norsk representant i juryene for International Truck of the Year og International Bus & Coach of the Year. Han er nå freelance-journalist i flere fagtidsskrifter, blant annet Buss Magasinet.